Sıkça Sorulanlar

İyiMezun, CV göndermeden ve iş başvurusu yapmadan iş görüşmesi yakalama fırsatı sunan bir platformdur. Bunu aday tanıma formu yardımıyla ve arkada çalışan skorlama sistemi sayesinde yapar. Her üniversite mezununa eşit şans vermeyi ve en nitelikli yeni mezunların iyi işlerle buluşmasını hedefler.
Öğrenci ve mezunlar, yani iş bulma sürecindeki adaylar için hayır, ücretli değildir.
Aday profilini sadece İyiMezun.com’a nitelikli aday bulma niyetiyle kayıt yaptırmış ve bizim tarafımızdan onaylanmış şirketlerin işe alımla ilgili birimlerinde çalışanlar görebilir.

Profilindeki detay bilgilerin dışında, aday skorunu (İyiMezun Skoru) paylaşmayı tercih edersen, kendi sosyal medya profilinde paylaşabilirsin.
Evet. Üyeliğin istediğin zaman iptal edebilir veya aday profilini pasife alabilirsin.
İyiMezun CATS sistemi ile çalışır. Computer Assisted Talent Selection, yani bilgisayar destekli yetenek seçim sistemi özel tasarlanmış sorularla vizyondan motivasyona, başarı ihtiyacından iyi iletişime, karar alma şeklinden zaman yönetimine birçok alanı ölçer. Tüm bu veriyi, kişinin başarı potansiyelini öngören toplam bir skora dönüştürür.
İyiMezun en nitelikli adayları seçme amacıyla ana başlık olarak şu dört konuya odaklanır: İyiEğitim, İyiVizyon, İyiDavranış ve İyiDeğer. Bunlardan yola çıkarak, adayın iş hayatındaki başarı potansiyeline ilişkin bir öngörü skor geliştirir.
Hayır. Formu bir kere doldurduktan sonra iki aydan daha kısa bir sürede tekrar dolduramazsın.
İyiMezun, Aday Tanıma Formu'nda vermiş olduğun her cevabı değerlendirerek ve ağırlıklandırarak finalde bir "İyiMezun Skoru" çıkarır. Bu skor 0 ile 2000 arasında değişebilir. Kabaca, 1000 üzeri skorlar iyi, 1500'e yaklaşan skorlar çok iyi, 1500'ün üzerine çıkan skorlar ise sıradışı bir başarı diliminde şeklinde değerlendirilebilir. Unutmayın, Aday Tanıma Formu'nun son aşamasındaki öğretmen ve arkadaş referansları skorunuzu daha da yukarı çekmenizi sağlayabilir.